top of page

”Den største samtale i historien”.

  • Writer: Jan Frederik Bisbjerg
    Jan Frederik Bisbjerg
  • Aug 16, 2024
  • 2 min read

16.08.2024  Når Trump kan, så kan vi også her på historiens bedste blog.


Jeg elsker en god historie, og det gør bestemt ikke noget, at der bliver smurt tykt på, altså at der bliver overdrevet og ændret lidt, så historien bliver rigtig god og underholdende.

Der er dog grænser!

 

Samtale med Trump.

I starten af denne uge havde ekspræsident Donald Trump en samtale med verdens rigeste mand Elon Musk på X – en samtale, som Trump betegner som ”Den største samtale i historien”.

 

Det er fuldstændigt hen i vejret, når to så magtfulde mænd fordrejer og misbruger sproget på den måde i noget, der formentligt skal forestille en saglig samtale.

Vi burde måske have vænnet os til Trumps uhyrlige og uvederhæftige udtalelser, jeg bliver dog stadigt overrasket over, at han kan blive ved med at overgå sig selv.



ree

Tror han selv på det?


Alle ord og al fornuft mister deres betydning, når man hører ekspræsidentens udtalelser, og man bliver  målløs, og ved ikke om man skal grine eller græde.

I den her sammenhæng bliver historien bestemt ikke bedre af Trumps overdrivelser og fordrejninger, tværtimod.

 

Musk støtter Trump.

Verdens rigeste mand giver en milliard i støtte til Trumps kampagne.

Hvis du eller jeg var verdens rigeste mand, så er jeg sikker på, at vi kunne have fundet noget bedre at bruge en milliard til f.eks. kampen mod hungersnød, fattigdom, ulighed, forurening, malaria oma.

Elon Musk vælger i stedet at støtte verdens største overdrivelser og fordrejninger.

 

Festligt lag og hypet politisk samtale.

Med al respekt så er der er altså stor forskel på at gøre en historie bedre i selskabelig sammenhæng og at misbruge og fordreje i politisk eller saglig sammenhæng.

Det gælder også for ekspræsidenter og rigmænd.

 

Historiens største blogger

Lars Bisbjerg

© 2024 by bisbjerg´s

bottom of page